ساخت یک قطعه بتن اکسپوز

در مقاله “چگونگی ساخت بتن اکسپوز با کیفیت” درباره ساخت بتن اکسپوز نکاتی را مطرح کردیم. ولی آنچه گفتیم مربوط به ساخت یک نمای بتن اکسپوز بود. که در ابعاد بزرگ و تولیدات کارخانه ای مد نظر بود. در اینجا می خواهیم ساخت پنل بتن اکسپوز حتی به اندازه ای که یک شخص بتواند برای بخشی از خانه خود بسازد بپردازیم.

در اصل این نوشته برای کسانی که می خواهند در خانه خود و به صورت شخصی و دست ساز قطعات کوچک بتن اکسپوز را بسازد مفید می باشد. البته می توان استفاده های تجاری آن را نیز مد نظر داشت. یعنی برای متقاضیانی که سفارشات آن ها در رنج پایینی است، می توان این قطعات را آماده کرد و به فروش رساند.

بتن اکسپوز کف

ما در اینجا می خواهیم روند ساخت بتن اکسپوز باکیفیت به صورت خانگی و به دست خودتان به همراه فهرستی از وسایلی که مورد نیاز شما خواهد بود بپردازیم. علت این توصیه علاوه بر آن که می تواند به جهت ذوق و علاقه شخصی شما به ساخت این وسایل باشد، می تواند انگیزه های اقتصادی شما را نیز تقویت کند. به این ترتیب که اگر شما بخواهید تعداد کمی از پنل های بتن اکسپوز را تهیه کنید، هزینه کمتری به شما وارد می آورد تا اینکه بخواهید آن را از کارخانه سفارش دهید.

نحوه تهیه قالب بتن اکسپوز

این نکته را باید در نظر بگیرید که ساخت پنل های بتن اکسپوز و خرید آن ها از کارخانه در نهایت هر چند از لحاظ اقتصادی هزینه بیشتری را به شما تحمیل می کند، ولی احتمالا زیاد از لحاظ استانداردها و همچنین ابعاد زیبایی شناختی دارای برتری باشد. به همین دلیل برای آنکه بتوانید تصمیمی مناسب در این زمینه بگیرید توصیه می کنیم، با متخصصان و کارشناسان بتونیکا در این رابطه مشورت کنید.

بتن اکسپوز نمای داخلی

مراحل ساخت قالب

هرچند ساخت این پنل های بتن اکسپوز به وسیله خودتان مستلزم رعایت نکات مختلفی است، اما به این نکته توجه کنید که می توان هر چند مرحله از این روند را تحت یک عنوان کلی طبقه بندی کرد. به همین جهت ما سه مرحله کلی ساخت بتن اکسپوز را برای تهیه خانگی به ترتیب زیر قرار دادیم:

  1. آماده سازی برای ریختن مخلوط بتن
  2. ریختن مخلوط بتن، هم سطح سازی و همچنین نرم کردن آن

همچنین مطالعه کنید: 4 قالب رایج برای بکارگیری بتن اکسپوز

انجام مراحل پایانی و نهایی

هر کدام از مراحل بالا در ساخت بتن اکسپوز ضروری است. هر یک دارای زیر مرحله های زیادی هستند. که ما سعی می کنیم در نوشته های بعدی به تدریج به این مراحل بپردازیم و سعی کنیم که هر کدام را به تفصیل توضیح دهیم تا بتواند راهنمایی برای شما باشد که بتوانید بتن اکسپوز خودتان را مطابق سلیقه شخصیتان و با شکل و ابعاد خود بسازید.

سخن نهایی

که این البته بستگی به کارکرد و استفاده ای شما از سازه و محصول بتن اکسپوز به دست آمده دارد. مرحله آماده سازی برای ریزش مخلوط درون قالب خود شامل مراحل مختلفی است. می توانید در نوشته های بعدی مشاهده نمایید. اما برای آنکه بتوانید الگویی از بهترین نمونه های بتن اکسپوز داشته باشید بهتر است  به صفحه بتن اکسپوز بتونیکا سر بزنید.