مقدمه

همانطور که در مقاله بتن اکسپوز چیست خواندیم، سقف های بتنی به طور فزاینده‌ای  در ساخت و سازهای چند طبقه در خانه‌های مسکونی واحدها و بلوکهای آپارتمانی و در استفاده مجدد از انبار ها، کارخانه ها و بلوک های اداری-تجاری دیده می شود.

سقف ساخته شده از بتن اکسپوز به دلیل مقاومت حرارتی که دارد و همچنین زیبایی باعث تشکیل سازه های صنعتی چشم نوازی می شود.ذدر این مقاله به نحوه شکل گیری و همچنین برخی ترفند های دستیابی به شکل و بافت این چنینی می پردازیم.

سقف بتن اکسپوز

سقف بتن اکسپوز چگونه شکل می گیرد؟

در یک ساختمان چند طبقه سقف بتن اکسپوز اغلب در سطح زیرین یک دال بتنی تقویت شده از جنس فولاد است. این المان، هم کف و هم سقف را تشکیل می‌دهند. اگر سطح زیرین دال بتنی با ماده دیگری مانند گچ رنگ یا چوب پوشانده نشود به سقف بتن اکسپوز تبدیل می شود. سقف های بتنی همچنین می توانند درفرآیند اکسپوز طبقه آخر یک ساختمان به تنهایی به کار گرفته شود.( استفاده از بتن اکسپوز در طراحی دکوراسیون داخلی)

تفاوت اجرای مستقیم و بتن پیش ساخته

بسته به پروژه و ساخت ممکن است قالب آنها از قبل ریخته شوند و به صورت پیش ساخته به محل منتقل شود. یا اینکه در محل ریخته به صورت مستقیم ریخته شود. آنها اغلب با استفاده از قالب بتن تشکیل می شوند که پس از سخت شدن بتن برداشته می شود.

 

سقف های بتنی کشیدهسقف بتن اکسپوز بتونیکا

اگر تصمیم بگیرید که از این مواد استفاده کنید انتخاب مواد مورد استفاده برای کار شما بر روی شکل نهایی بتن اکسپوز تاثیر می گذارد. سطوح خام مانند چوب یا تخته سلاح که در تماس با بتن هستند. بافت و دانه محصول نهایی را فراهم می کند. این می تواند طیف وسیعی از تزیینات و معماری را ارائه دهد و می‌تواند نیاز به پرداخت اضافی اعمال شده مانند رنگ یا گچ را از بین ببرد.

مطالعه کنید: بتن اکسپوز چه کمکی به پایداری ساختمان می کند؟

 

ویژگی ها و مزایای بتن اکسپوز سقف

برای اجرای بتن اکسپوز نماهای داخلی و خارجی طرح ها و مدل های متنوعی استفاده می شود. این مواد برای اجرا روی سقف هم کاربرد دارند. در این روش به دلیل مهم بودن فضا می توان از نوع قالبی استفاده نمود. با این حال محدودیتی هم برای اجرای روش پیش رونده که ایجاد بتن کسپوز سقف محدود هستند.

به همین دلیل بسیاری از مشتریان گمان می کنند که اجرای بتن اکسپوز تنها به مواردی خاص خلاصه می شود. در صورتی که اینطور نیست. در اصل آن را روی دیوارها یا سطح زمین و یا روی سقف پیاده می کند.( رابطه بتن اکسپوز با نوآوری چیست؟)

در نمونه‌های قالبی می توان زیبایی و جذابیت این پوشش را چند برابر کرد. البته بسته به نظر مشتریان می توان از بتن اکسپوز سقف پیش ساخته و به صورت بالا رونده در محل استفاده نمود البته این انتخاب بستگی به شرایط پروژه دارد. اما روی هزینه و زمان تاثیر چندانی نمی گذارد. با توجه به پیشرفت در این زمینه حتی وزن و موادی که برای ساخت بتن اکسپوز استفاده می شوند باعث افزایش سرعت نماسازی شده است.

تغییر وآسیب ظاهر سقف در خانه ها و اداره ها بیشتر از سایر بخش ها یک محیط اتفاق می‌افتد. به طور کلی توجه به نماسازی دیوار و کف یک ساختمان می شود به سقف نمی شود. بیشتر افرادی که از بتن اکسپوز برای نما سازی استفاده می‌کنند، می‌توانند برای ایجاد هارمونی و یکدستی کامل از بتن اکسپوز سقف و استفاده نمایند.( استفاده از بتن اکسپوز در مناطق سخت در دسترس)

 

کاربرد کلی بتن اکسپوز به این دو مورد خلاصه می شود.

سقف بتن اکسپوز1

بیشتر افراد تنها برای زیبایی از بتن اکسپوز بیش ساخته استفاده می نمایند. اما برای بسیاری دیگر عدم تخریب یا پایداری سقف از نظر استحکام و عدم آسیب رسیدن ملاک است.

چون تاثیر عوامل مخرب محیطی به راحتی در سقف یک بنا مشاهده می شود. پس اگر به ارتقاء عمر و دوام بنا و همچنین به دنبال زیبایی هستید بتن معماری سقف را را از قلم نیندازید.

مزایای استفاده از بتن اکسپوز در سقف

مزایای استفاده از بتن برای سقف همانند اجرای بتن برای سایر بخش‌های ساختمان است.

  • اجرای آسان،
  • بدون هزینه گزاف،
  • ارتقاء زیبای داخلی و خارجی،
  • استفاده از مصالح در دسترس سبک،
  • کاذب بودن،
  • عدم فساد بتن.

 

همچنین مطالعه کنید: زوال بتن اکسپوز و خطرات آن

 

معایب استفاده از بتن اکسپوز در سقف چیست؟

 

اجرای بتن اکسپوز سقف برای بسیاری از پوشش دشوار می باشد. اما سبک بودن آن اجرای کار را آسانتر نموده است. اما استفاده از روش قالب یا پیش ساخته می تواند انجام این کار را آسان تر کنیم. برای همین توصیه می‌کنیم از روش دوم استفاده شود.  اما مزایای بسیار آن در مقابل سختی جزئی که برای مجریان طرح وجود دارد بسیار زیاد است باعث افزایش عمر بنا می‌شود.

 

امیدواریم که مطلب فوق مورد توجه شما قرار گرفته باشد. همچنین می توانید مطالب، کاربرد میکروسمنت در تابستان – چگونه این کار را درست انجام دهیم؟ ، مراحل ساخت بتن اکسپوز به صورت عملی در محل پروژه  ، را در سایت بتونیکا مطالعه نمایید.