مقدمه

در مقاله بتن اکسپوز چیست؟ اشاره کردیم که یکی از ویژگی های برجسته بتن نما که آن را نسبت به دیگر مصالح ساختمانی متمایز می کند امکان استفاده از آن نه تنها به صورت قالب گذاری و بتن ریزی در محل پروژه بلکه در صورتی که قصد داشته باشید از آن برای پوشاندن سطحی استفاده کنید این انتخاب و تنوع را دارید که از پنل های بتن اکسپوز به صورت پیش ساخته استفاده کنید که اجرا و نصب آن به مراتب راحت تر است.

این پنل ها متناسب با نیاز و سلیقه کارفرما و طراحان و بر اساس نقشه قبلی در سایز و رنگ های متفاوت تولید می شود و به محل اجرای پروژه منتقل می گردد و  جهت اجرا مجری طرح باید آن را بر روی سطح مورد نظر بچسباند.

اما با همه این  تفاصیل عملیات نصب و چسباندن پنل های بتن اکسپوز نیز دارای ظرافت ها و سختی خاص خود است که در صورت رعایت این عوامل، می تواند زیبایی نهایی نمای ساختمان یا سازه مورد نظرتان را دو چندان کند و یکنواختی و جلوه خوبی به سطح مورد نظر ببخشد.

همان طور که می دانید نیاز به گفتن نیست که جهت استفاده از یک محصولی یا متریال خاصی که در صنعت ساختمان اختراع و سپس تولید می شود پیش از هر چیزی ضمن آشنایی با خصوصیات و ویژگی های آن لازم است تا بدانیم که استفاده از آن محصول در چه محیط ها و چه شرایطی مناسب است و در نهایت باید نصب و اجرای آن را به متخصصان خبره در این حوزه بسپاریم.

همچنین پیش از این در مقاله همراه با بتنیکا در نصب بتن اکسپوز به طور مفصل موانع اجرا و نصب بتن نما را توضیح دادیم و پیشنهاد کردیم که برای آنکه عملیات نصب بتن نما بدون هیچ گونه اشکال و مسئله ای پیش برود بهتر است قبلا با متخصصان و مجربان این زمینه در شرکت بتنیکا مشورت نمایید.

 پس از آن در مقاله ی سازگاری بتن اکسپوز با محیط های مختلف چگونه است؟  به تشریح برخی از ویژگی های بتن اکسپوز پرداختیم که باعث می شد ضمن تفاوت خیلی زیاد، نسبت به دیگر مصالح ساختمانی طرفداران بیشتری داشته باشد از جمله آن ها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم

مقاومت بودن بتن اکسپوز در برابر دما و حرارت

یکی از مزایای استفاده از  بتن اکسپوز در مبجث نما سازی مقاومت بسیار خوب این محصول در برابر تنش های حرارتی و دمایی است که این ویژگی آن را تبدیل به عایق خوب گرما نیز می کند. به همین دلیل می بینیم که در مکان هایی با شرایط آب و هوایی نامطلوب که سازه ها در معرض دماهای بسیار بالا و یا سرمای شدید هستند برای آنکه خیال سازنده از جهت استحکام آن در برابر این تغییرات راحت باشد، از بتن اکسپوز که یکی  از بهترین و کارآمد ترین مواد است استفاده می کنند. که این ویژگی به دلیل مواد افزودنی به بتن و پایه اصلی آن است و بتن نما می تواند این تغییرات درجه حرارت را تحمل کرده و خنثی کند.

مشکلات نصب بتن اکسپوز

مقاوم بودن بتن اکسپوز در برابر رطوبت

یکی دیگر از ویژگی های برجسته  و کاربردی بتن اکسپوز که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم مسئله مقاومت بتن اکسپوز در برابر نفوذ رطوبت و بارندگی است. همانطور که می دانید با توجه به شرایط اقلیمی کشور برخی سازه ها و بناها در محیط هایی ساخته می شوند که در معرض رطوبت و یا بارندگی هستند. که این رطوبت یا به دلیل هوای محیطی است و یا به دلیل اینکه سازه در معرض جریان آب قرار دارد. مثلا سازه های زیرآبی یا سازه هایی که در کناره رودها و دریاها  و یا نواحی با میزان بارندگی زیاد بنا می شوند.

نیاز به گفتن نیست که در صورت نفوذ رطوبت به درون یک سازه نه تنها از استحکام آن کاسته می شود بلکه عوامل نامظبوعی مثل انواع قارچ و رطوبت در سطح آن حاصب می شود که خب شرایط برای زندگی سخت می شود و احتمال خطراتی چون پوسیدگی و خرابی سازه در دراز مدت نیز وجود خواهد داشت.

استفاده از بتن اکسپوز در نمای ساختمان

 خوشبختانه بتن اکسپوز با توجه به ساختار و مواد به کار رفته در آن از این صدمات مصون می باشد. یعنی نه تنها آب نمی تواند به داخل بتن اکسپوز نفوذ بکند و باعث خرابی ساختار آن بشود بلکه از لحاظ سطحی نیز دارای مقاومت بالایی است که قارچ و عوامل میکروسکوپی و امثال آن قادر به رشد روی سطح آن نخواهند بود.

نهایتا ما با یک ترکیب استثنایی مواجه هستیم که علاوه بر زیبایی استحکام و مقاومت چشم گیری به سازه ما اهدا می کند. به این ترتیب می توان در سازه هایی مانند پل ها یا نماهای ساختمانی که در معرض رطوبت، آب و باران قرار دارند، از بتن اکسپوز بهره مند شد

در نهایت پیشنهاد می کنیم برای بهترین تصمیم گیری و بهینه ترین انتخاب پیش از شروع گروژه های عمرانی خود حتما مشورت با  کارشناسان و متخصصان مجرب مجموعه بتنیکا را در دستور کار قرار دهید و همچنن پیشنهاد می کنیم دیگر مقالات ما در این زمینه شامل میکروسمنت چیست؟ و عوامل موثر در قیمت تمام شده ی میکروسمنت را در حیطه دکوراسیون و نماسازی مطالعه بفرمایید.

جشنواره تخفیف عیدانه بتونیکا
🎉 از ۱۵ تا ۳۰ درصد تخفیف 🎉
به مدت ۱۰ روز !
همین حالا با ما تماس بگیرین:
02122398766
09905090662