از منظر معماران، بتن از جمله متریال هایی است که تاثیری شگفت انگیز بر روی مخاطب دارد و در طیف وسیعی از پروژه ها و ساختمان ها به کار گرفته می شود. این سازه ها شامل زیرساخت های ساختمانی و همچنین پروژه های مسکونی می شود. از طرفی استفاده از بتن اکسپوز به معماران آزادی عمل فراوانی می دهد که بتوانند طرح های چشم نواز متفاوتی تولید کنند. شما می توانید جهت آشنایی با ساختارهای بتن اکسپوز به صفحه “آموزش پیش طراحی ساختار بتن اکسپوز” نیز مراجعه نمایید.

سطح در معرض بودن بتن اکسپوز نسبت به عناصر

استفاده از بتن نما مترادف با صرفه اقتصادی است و دلیل آن این است که این متریال نیاز به پوشش اضافی بر روی خود ندارد. با این حال درجه ای خاص از مراقبت برای انجام پروسه اجرایی آن ضروری است. به خصوص به دلیل آنکه بتن اکسپوز در معرض هر گونه آب و هوایی قرار خواهد داشت. بنابراین لازم است که از همان ابتدای انجام پروژه این پارامترها را در نظر گرفته و تاثیراتی که عوامل جوی می تواند بر روی سطح نمای بتنی داشته باشد را بررسی نمایید.

نکاتی درباره استفاده از بتن اکسپوز

به علاوه ضروری است که اجزای مورد استفاده در ترکیب این محصول به طور دقیق مشخص گردند. به این ترتیب شما می توانید با ترکیب دقیق اجزای به کار رفته به فواید زیر دست پیدا کنید.

  1. کارآیی بهینه
  2. منافذ و حفره های حداقلی
  3. کمترین شکاف و درز در ساختار نما

توجه به موارد پیشگیرانه در اجرای بتن اکسپوز

در هنگام به کار گرفتن بتن اکسپوز برای نمای یک سازه لازم است به برخی موارد پیشگیرانه توجه شود که در حین کار دچار مشکلات بعدی نشویم. از جمله اینکه همواره این احتمال وجود دارد که سطج بتن اکسپوز دچار نشتی، قارچ زدگی و امثال آن شود. به همین جهت لازم است که برای جلوگیری از این رخداد تمهیدی اندیشیده شود.

معماران پیشنهاد می کنند که در به کار گیری بتن نما از قارچ کش ها و ضد باکتری های به صورت پیشگیرانه در ترکیب این محصول استفاده شود. علاوه بر آن به کار گرفتن درزگیر نیز اجتناب ناپذیر است. یکی دیگر از مواردی که می تواند باعث تقویت ساختار بتن اکسپوز و مقاومت آن در برابر عوامل آسیب زای محیطی گردد، نحوه طراحی آن است. به عنوان نمونه برآمدگی ها در نقاط حساس می تواند مانع تجمع رطوبت و سایر مشکلاتی که به وجود می آورد، گردد.

توجه به موارد پیشگیرانه در اجرای بتن اکسپوز

مشخص کردن رزین و لاک مورد استفاده در بتن نما

از آنجایی که بتن یک محصول متخلخل است، مهم است که در مورد سه نکته اهمیت ویژه ای در نظر بگیریم.

  1. رزین
  2. لاک
  3. ضد آب کردن محصول

اگر در سه مورد فوق احتیاط را به اندازه کافی ملاحظه نماییم، از فرسودگی بتن اکسپوز در اثر گذشت زمان و همچنین از نفوذ باکتری به آن پیشگیری خواهیم نمود. شما می توانید همچنین با مطالعه مقاله “اصول کلیدی در اجرای بتن اکسپوز + روش اجرا” به برخی از نکات اساسی که هنگام استفاده از بتن نما باید در نظر گرفته شوند، آشنا گردید.

در آخر به شما پیشنهاد می شود که سفارشات خود را در این رابطه با کارشناسان و متخصصان ما در بتنیکا در میان بگذارید.