استفاده از بتن اکسپوز در سطوح داخلی و خارجی

بتن اکسپوز را می‌توان در نمای خارجی یا داخلی ساختمان مورد استفاده نمود.  علت آن تنوع و مقاومت بالای آن در برابر شرایط آب و هوایی مختلف می باشد. در این مقاله سایت بتونیکا به انواع کاربرد های بتن اکسپوز در سطوح داخلی و خارجی می  پردازیم.

بتن اکسپوز در طراحی خارجی چه مزایا و کاربردهایی دارد؟

بتن اکسپوز را می‌توان در نمای خارجی یا سقف ساختمان مورد استفاده نمود.  علت آن تنوع و مقاومت بالای آن در برابر شرایط آب و هوایی مختلف می باشد. در این مقاله سایت بتونیکا به انواع کاربرد های بتن اکسپوز در سطوح داخلی و خارجی می  پردازیم. مفهوم اصلی بتن اکسپوز چیست و چرا روش مناسبی برای پرداخت می باشد؟

بتن اکسپوز داخلی

بتن اکسپوز نما چیست؟

 یکی از پرکاربردترین انواع بتن‌های اکسپوز، بتن اکسپوز نما است. بتن اکپسوز نما با نصب پنل‌های پیش ساخته بتنی به عنوان نمای خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساختمان‌های بتنی پیش ساخته، دیوارهای بیرونی علاوه بر نقش سازه‌ای، نقش بتن نما را نیز بازی می‌کنند. عوامل موثر بر کیفیت بتن اکسپوز چه هستند؟

 

 البته امکان اجرای پنل‌های نسبتا نازک روی دیوارهای سازه‌های درجا نیز وجود دارد. استفاده از بتن‌‌های سبک (فوم بتن، بتن اتوکلاو، بتن با سنگدانه‌های سبک و غیره) می‌تواند عملکرد عایق سازه را نیز بهبود بخشد.

 

بتن اکسپوز بام چیست؟

بتن اکسپوز بام، از گزینه‌های موجود برای اجرای بام‌های شیروانی به وسیله  مواد بتنی است. تایل‌های این نوع بتن معمولا شامل پروفیل‌های S شکل، SS شکل و مسطح با طرح‌های شبه چوب می باشند. بتن‌های اکسپوز بام معمولا در رنگ‌های خاکستری روشن (بتن معمولی)، قهوه‌ای (چوبی)، قرمز (رسی) و خاکستری تیره (سنگی) استفاده می شوند. این بتن‌ها از دوام و عمر طولانی بین 50 تا 60 سال برخوردار هستند.

بتن اکسپوز در طراحی داخلی چه کاربردی دارد؟

بتن اکسپوز خارجی

بتن اکسپوز به عنوان یکی از المان‌های طراحی داخلی برای پرداخت کف، دیوار و سقف استفاده می شود.

1. بتن اکسپوز کف چیست؟

پنل‌ها و تایل‌های بتن اکسپوز با طرح های متنوع برای کف‌سازی فضاهای داخلی ساختمان مانند اتاق‌ها، آشپزخانه، حمام و دستشویی قابل استفاده است. البته به دلیل رفت و آمدهای زیاد، احتمال افتادن وسایل، ریختن مواد و تماس با رطوبت، بتن‌های اکسپوز کف به  مراقبت بیشتری نسبت به نواحی دیگر نیاز دارند. علاوه بر این، به دلیل عملکرد سازه‌ای کف‌ها در ساختمان، امکان استفاده از تایل‌های سه‌بعدی بتن اکسپوز فراهم نیست. با این وجود، اجرای بتن اکسپوز کف ساده‌تر از نواحی دیگر است. علل زوال بتن اکسپوز چه می تواند باشد؟

2. بتن اکسپوز دیوار چیست؟

پنل‌ها و تایل‌های بتن اکسپوز، برای ایجاد فضای داخلی اتاق‌ها به صورت کلاسیک، مدرن و تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با وجود اجرای پیچیده این بتن‌ها بر روی دیوار نسبت به کف، آزادی عمل بسیار بیشتری برای ابعاد و شکل انتخابی وجود دارد. به علاوه، با به کارگیری مصالح مخصوص در بتن‌های اکسپوز دیوار، امکان افزودن عایق صوتی و حرارتی به فضای داخلی نیز فراهم می‌شود. البته توجه داشته باشید که در صورت اجرا در محیط‌های مرطوب، این بتن‌ها مانند تایل‌های کف به نگهداری بیشتری نیاز خواهند داشت. مراحل ساخت بتن اکسپوز به صورت عملی در محل پروژه

3. بتن اکسپوز سقف

استفاده از پنل‌ها و تایل‌های بتن اکسپوز برای سقف، به اندازه کف و دیوار مرسوم نیست. در این حالت، به دلیل وزن نسبتا بالای المان‌های بتنی، اجرای آن‌ها نسبت به حالت‌های دیگر دشوارتر می باشد. با این وجود، در صورت اطمینان و رعایت ملاحظات ایمنی، اجرای بتن‌های اکسپوز سقف با تایل‌ها و پنل‌های سبک‌تر می‌تواند باعث یکپارچگی طراحی فضای داخلی گردد.

4. بتن اکسپوز در المان‌های دیگر فضای داخلی

بتن اکسپوز  در طراحی داخلی

از بتن اکسپوز می‌توان برای تطبیق المان‌های دیگر فضای داخلی با یکدیگر نیز استفاده کرد. مثلا، سنگ‌های گرانیتی سنگ اوپن آشپزخانه، سطح میز‌های داخلی، وان حمام، روشویی‌ها و دیگر سازه های داخلی با استفاده از بتن‌های اکسپوز قابل جایگزینی هستند. زوال بتن اکسپوز و خطرات آن

جمع بندی

حتی به گفته سایت های خارجی اجرای بتن اکسپوز در فضای داخلی و خارجی منزل پرطرفدار است. اجرای آن نیز به  ظرافت و دقت خاصی نیاز دارد. برای ایجاد خروجی مناسب بهتر است از متخصصین  این حوزه مشاوره  بگیرید. می توانید با مراجعه به صفحه تماس با مشاورین بتونیکا تماس حاصل نمایید.