نمای بتن اکسپوز

 

تا کنون درباره بتن اکسپوز، روش ساخت و تاثیراتی که بر فضای ما می گذارد را بررسی کرده ایم. بتن اکسپوز یا بتن نما همانطور که از اسمش پیداس مخصوص آرایش فضای بیرونی است. در این مقاله از سایت بتونیکا قصد داریم تا شما را با مهم ترین دلایل استفاده از نمای بتن اکسپوز آشنا کنیم.

نحوه تهیه بتن اکسپوز

بتن اکسپوز به کمک آب، سیمان و سنگدانه های رنگی تولید می شود.

بتن اکسپوز نما به طور کلی به دو روش اعمال می شود:

بتن اکسپوز را می توان با توجه به نحوه نصب و اجرا طبقه بندی نمود.

 

1. بتن اکسپوز پیش ساخته

بتن اکسپوز پیش ساخته به بتنی که با توجه به درخواست مشتری و طبق نقشه ساختمانی آن و سایز و ابعاد نما و همچنین طرحی که مدنظر طراح نما است ، در کارخانه پنل های پیش ساخته بتن اکسپوز در طرح، شکل و رنگ مورد نظر تولید می گردد. سپس این محصول را به محل پروژه یا ساختمان منتقل شده و با روش مناسب آن را در محل خود نصب می کنند.

 

پنل های بتن اکسپوز در اندازه دلخواه

پیش از این در رابطه با روش های مختلف نصب پنل های پیش ساخته بتن اکسپوز توضیح دادیم و گفتیم که نصب این محصول معمولا به روش های مختلف انجام می گیرد که عبارتند از:

نصب به وسیله چسباندن پنل به دیوار با چسب مخصوص.

نصب به وسیله استفاده از ملات سیمانی.

نصب مکانیکی که توسط قرار دادن پنل ها در ریل های فلزی مخصوص و محکم کردن آن ها با پیچ و مهره های طراحی شده برای این منظور دارد.

قالب بندی بتن اکسپوز

2. اجرای بتن اکسپوز در محل

در این روش در کارخانه پنل های بتن اکسپوز طراحی نمی شود، در محل پروژه مورد نظر سطحی که قرار است نمای بتن اکسپوز بر روی آن اعمال شود، قالب بندی می شود. درون قالب ها بتن ریزی انجام می گیرد. سپس زمان می دهند تا بتن درون قالب ها خشک شده، پس از آن قالب را جدا کرده و در محل دیگری قالب بندی انجام شده و دوباره بتن ریزی می شود.

 

به همین ترتیب تمام سطحی که نیاز است با بتن اکسپوز پوشانده شود، مورد اجرا قرار می گیرد. فقط باید در نظر داشته باشید که در این روش، قالب بندی به ترتیب از پایین ترین سطح نما آغاز شده و به تدریج به سمت سطوح بالایی پیش می رویم تا اینکه تمام سطح نما با بتن اکسپوز پوشانده می شود.

 

معمولا از روش بتن ریزی در محل برای پروژه های بسیار بزرگ که طرحی تقریبا یکدست و یکپارچه دارند و نیازی به تهیه پنل های پیش ساخته ندارد، استفاده می شود. همچنین سرعت اجرای این روش برای نصب بتن اکسپوز بسیار بالاست.

بتن اکسپوز نمای خارجی

 

کارخانه های تولیدی در این زمینه، پنل های پیش ساخته بتن اکسپوز علاوه بر اینکه بر طبق درخواست و سلیقه مشتری می توانند پنل مورد نظر را طراحی و تولید کنند، معمولا برخی طرح های پرکاربرد این محصول را از پیش یه صورت پنل های بتن اکسپوز تولید می نمایند که مشتریان می توانند از میان طرح های تولیدی آن کارخانه بتن اکسپوز مورد نظر خود را برای ساختمانشان انتخاب کنند.

 

به این منظور شما می توانید به صفحه بتن اکسپوز بتونیکا مراجعه نموده و با پنل های بتن اکسپوز تولیدی ما آشنا شوید. در صورت هر گونه سوال و سفارش می توانید با کارشناسان فروش ما در بتونیکا تماس حاصل نمایید.