در مقاله میکروسمنت چیست  به بررسی تعریف و ویژگی های کلی آن پرداختیم. در این قسمت میخواهیم میزان  مقاومت مکانیکی و شیمیایی آن را مورد بررسی قرار دهیم.

یکی از خصوصیات میکروسمنت در مقایسه با سایر پوشش های تزئینی مقاومت و سختی زیاد آن است. در موارد Standard Microdeck ، Standard Microstone و Evolution Microdeck حتی می توان از آنها در مناطق پر رفت و آمد استفاده کرد.

 

عوامل زیادی می توانند مقاومت و سختی این پوشش را تحت تأثیر قرار دهند ، از جمله:

  1. زیرلایه ای که بر روی آن اعمال می شود ،
  2. نوع میکروسمنت انتخاب شده یا آب بندی ،

و غیره.

 

مقاومت مکانیکی

مقاومت  در برابر ضربه: گرچه میکروسمنت ماده نسبتاً سختی است ، مقاومت در برابر ضربه تا حدودی به سختی بستر بستگی دارد. اما میکروسمنت به دلیل ضخامت کم در صورت ضربه شدید در صورت تغییر شکل تکیه گاه، تغییر شکل می دهد.

مقاومت میکروسمنت

به عنوان مثال ، اگر ماده را روی گچ قرار دهیم و پایه گچی به دلیل مقاومت کم تغییر شکل داده باشد، میکروسمنت نیز تغییر شکل می دهد. از طرف دیگر، اگر میکروسمنت را روی بسترهای terrazzo (تِرازو)، یا بسترهای مشابه اعمال کنیم ، مقاومت میکروسمنت ها بیشتر خواهد شد. (رنگ میکروسمنت چیست و استفاده از آن چه مزایای به همراه دارد؟)

 

مقاومت در برابر خراش و سایش: مقاومت میکروسمنت در برابر خراش یا سایش نیز به نوع میکروسمنت و درزگیر بتونه کاری استفاده شده بستگی دارد

 سه کف پوش که استفاده از آن ها رایج است:

  1. (میکرو دک)Standard MicroDeck  2. MicroStone(میکرو استون) ،3. (میکرودک دگرگون شده)Evolution Microdeck و Eeffect Medium. همه پوشش هایی با سنگدانه های انتخاب شده با اندازه ذرات بزرگتر هستند ، که باعث مقاومت بیشتر آنها در برابر فشار و سایش می شود.

پوشش های Standard و Evolution Microfino یا Efectto Small به دلیل مقاومت کمتری که دارند ، مخصوص روکش های دیواری هستند. در مورد سیلرها یا آستربتونه ، اگرچه از نظر مقاومت  یکسان هستند ، هرچه براقیت بیشتر باشد ، نشانه های سایش بیشتر دیده می شوند. پرداخت های مات، نور را منعکس نمی کنند یا آنرا حداقل منعکس می کنند و پرداخت ساتن(satin)، طبیعی ترین آنها است.( مزایای استفاده از میکروسمنت در ساخت پوشش کف استخر ها)

مقاومت شیمیایی

مقاومت میکروسمنت دیوارپوش

مقاومت میکروسمنت در برابر لکه ها و مایعات: مقاومت میکروسمنت در برابر لکه ها و مایعات بستگی به درزگیر استفاده شده برای محافظت از پوشش دارد. سیلر لایه نهایی استفاده شده در میکروسمنت است که باعث ایجاد خاصیت ضد آب شود و از آن در برابر لکه ها محافظت کند. آب بندهای Topsealer  یا پوشش بالایی ما در برابر لکه ها و مایعات بسیار مقاوم هستند. با توجه به آزمایش های مختلف انجام شده، پوشش بالایی سطح را از روغن ، نوشابه و لکه های مشابه محافظت می کنند.

 

لکه های ریز از سرکه یا آب لیمو پس از دو ساعت قرار گرفتن در معرض سطح ، آثار کمی ایجاد می کند. این سطح دقیقاً مانند سنگ مرمر تحت تأثیر اسید قرار می گیرد. گرچه اگر سطح را به سرعت  تمیز کنیم، هیچ اثری باقی نمی ماند. لکه های حاصل از هیدروکلریک اسید، سفید کننده خالص ، استون و آمونیاک پس از نیم ساعت قرار گرفتن در تماس، اثراتی برجای می گذارد. با این حال ، اگر میکروسمنت را به سرعت تمیز کنیم، هیچ اثری باقی نمی ماند. نوع بافت میکروسمنت و سختی تمیزکردن آن نیز باید در نظر گرفته شود. (کاربرد میکروسمنت در آشپزخانه چگونه  است؟)

 

امیدواریم که مطلب فوق مورد توجه شما عزیزان  قرار گرفته باشد. همچنین می توانید مطالب مراحل ساخت بتن اکسپوز به صورت عملی و نحوه رفع ایرادات بتن اکسپوز با اسیدشویی را در سایت بتونیکا مطالعه نمایید.