در نوشته “رابطه بتن اکسپوز با نوآوری چیست؟” راجع به ارتباطی که بتن اکسپوز به عنوان یک مصالح مدرن و نو در صنعت ساختمانی با نقش خلاقیت و ابتکار معماران و طراحان سخن گفتیم. و در واقع گفته شد که ظهور این دسته از مصالح ساختمانی جدید مدیون پیشرفت تکنولوژی به اضافه نوئآوری هایی است که دست اندرکاران این حوزه به خرج داده اند.

اگر بخواهیم نگاهی دقیق تر به بتن اکسپوز داشته باشیم لازم است ابتدا به این مسئله بپردازیم که معنی وازه بتن اکسپوز چیست. درواقع اکسپوز یک واژه انگلیسی به معنای در معرض قرار گرفتن است و به این معناست که چیزی طهور داشته باشد و در معرض چیز دیگری واقع شود.

در مورد بتن اکسپوز نیز از این جهت این نامگذاری انجام شده است که بر خلاف بتن که همواره در لایه زیرین ساختمانی قرار می گیرد و پوششی بر روی آن انجام می دشود، در مورد این محصول چنین نیست و بتن اکسپوز در نمای ساختمانی قرار می گیرد و حتی در پوشش دیوارهای داخلی ساختمان قرار می گیرد بدون آنکه بخواهیم آن را به وسیله متریال دیگری پوشش دهیم.

علت نامگذاری بتن اکسپوز چیست؟

دو روش عمده برای دستیابی به چنین نمایی وجود دارد:

  1. بهره مندی از پنل هایی که به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید شده اند و انتقال و نصب آن ها بر روی دیوار مورد نظر
  2. استفاده از قالب های اختصاصی در محل دیوار پروژه و بتن ریزی در آن بدون استفاده از قطعات پیش ساخته بتن اکسپوز

این ها دو شیوه اصلی در اجرای بتن اکسپوز می باشند که معمولا شیوه اول در ساختمان های با ابعاد کوچکتر مرسوم تر است و شیوه دوم در سازه های بسیار بزرگ مانند سدها، پل ها و غیره معمول تر است. البته شخیص نهایی استفاده از روش مورد نظر بستگی به فاکتورهای متعددی دارد.

این فاکتورها را ممهندسان و طراحان در جمع بندی نهایی خود در نظر گرفته و تصمیم گیری می کنند که شما هم می توانید با مشورت با متخصصان ما در بتنیکا آشنایی کافی را نسبت به این نوع تصمیم گیری به دست آورید. ما سعی کردیم نمونه های اجرایی از همه روش ها را در صفحه بتن اکسپوز بتنیکا خدمت شما معرفی نماییم.