به طور کلی باید اذعان کرد که هدف اصلی در ساخت بتن اکسپوز پوشاننده کف آن است که یک سطح بتنی هم تراز و هموار داشته باشیم. به این منظور باید سنگدانه های سطحی به طور یکنواخت توزیع شوند و فضای خالی ها که بین ذرات این محصول وجود دارد به حداقل ممکن برسد تا به این ترتیب حداکثر تراکم و در نتیجه قدرت را به همراه داشته باشد. در نوشته “کاربردهای کفپوش های بتن اکسپوز” در رابطه با اینکه در چه بخش هایی از ساختمان ها و سازه ها می توان از این محصول استفاده کرد، صحبت کردیم.

روندهای دستیابی به کفپوش بتن اکسپوز عالی

این فرآیند شامل بخش های زیر می شود:

بتن اکسپوز کفپوش چه ساختاری دارد؟

1.        سیمان و بتنی که در ساخت این محصول به کار گرفته می شود باید دارای استحکام فشاری مورد نیاز باشد. این مقاومت معمولا باید بیشتر از حداقل 32 مگا پاسکال باشد. برای این منظور بهتر است که از استفاده از افزودنی هایی که می تواند قدرت آن را کاهش دهد، جلوگیری به عمل آوریم.

2.       استفاده از موادی جهت عمل آوری بتن: در ساخت بتن اکسپوز لازم نیست از مواد خاصی برای عمل آوری این محصول استفاده شود. زیرا این احتمال وجود دارد که واکنش شیمیایی بین آن مواد و اجزای بتن اکسپوز به هنگام پولیش کردن سطح این محصول به وجود آید. واکنش شیمیایی می توانید باعث کاهش کارآیی اجزای آن شود.

3.       تلورانس سطحی بتن اکسپوز پرداخت شده با توجه به طول آن از قرار زیر است. برای پنل های با طول 30 سانتی متر، تلورانس این محصول یک میلیمتر است. برای پنل های با طول یک متر، تلورانس این محصول دو میلیمتر است و برای پنل های با طول سه متر، تلورانس این محصول سه میلیمتر است. جهت کسب اطلاع بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله “تلورانس ها برای سطوح بتنی” نیز مراجعه نمایید.

4.       فرآیند بعدی در روند دستیابی به ساختار کفپوش بتن اکسپوز استفاده از ماله دستی یا مکانیکی است که این کار نه تنها فضای هوای خالی را از حجم این محصول خارج می کند، بلکه باعث همواری سطح آن نیز می گردد. برای مشاهده نمونه های آن بهتر است به پروژه های قابل مشاهده در صفحه بتن اکسپوز بتنیکا مراجعه نمایید.

5.       برای پرداخت لبه های این محصول نیز می توانید از ماله های مخصوص لبه استفاده نمایید.

6.       اگر بخواهیم از ذرات سنگدانه در ترکیب این محصول استفاده نیم لازم است قبل از ماله کشی و شناور سازی بتن اکسپوز این کار را انجام دهیم و بعد از انجام کف کشی بهترین زمان برای انجام آن است. به این ترتیب می توانیم سطح را به همان گونه ای که بخواهیم پولیش نماییم و یک سطح براق و زیبا داشته باشیم.

روندهای دستیابی به کفپوش بتن اکسپوز عالی

موارد ذکر شده در بالا برای دستیابی به یک سطح ایده آل از بتن اکسپوز باید رعایت گردند تا به این ترتیب بتوان ویژگی هایی که در مقاله “کفپوش های بتن اکسپوز چه ویژگی هایی دارند؟” برای این محصول برشمردیم را به دست آوریم. در صورتی که شما قصد دارید بخشی از ساختمان و یا سازه خود را با این محصول پوشش دهید، بهتر است در مورد طرح و نصب آن با متخصصان ما در بتنیکا در تماس باشید.