بتن اکسپوز پیش ساخته در برابر اجرای در محل

اگر با بتن اکسپوز آشنا باشید، احتمالا با دو نوع اجرای آن یعنی اجرای در محل و بتن پیش ساخته آشنا هستید. هردو روش مزایای خود را دارند، اما برنده اصلی مشخص است. بتن پیش ساخته به دلیل کارآیی، استحکام و دوام خود در طول سالیان همچنان به برتری خود ادامه داده است. اما سوال اصلی این است که چرا مشاغل به بتن پیش ساخته روی آورده اند؟ در این مطلب با ذکر مثال هایی، دلیل برتری بتن اکسپوز پیش ساخته را توضیح خواهیم داد.

بتن اکسپوز پیش ساخته چیست؟

بتن اکسپوز پیش ساخته، که گاهی بتن آماده یا قالب بتنی نیز نامیده می شود، یک محصول بتونی است که خارج از محل آماده می شود، ایجاد می شود. محصولات بتونی پیش ساخته، با ریختن مخلوط سیمان در قالبی که می تواند با موادی شامل مش سیم ، میلگرد یا حتی کابل پیش تنیده باشد، ایجاد می شود. سپس قالب پر شده در محیط کنترل شده پخت می شود تا از کنترل بیشتری بر کیفیت مواد اطمینان حاصل شود. مهم ترین کاربردهای بتن اکسپوز در سطوح داخلی و خارجی چیست؟

از آنجا که همه کارها خارج از محل اتفاق می افتد، محصول تحویل داده شده فوری برای استفاده آماده است. این کار می تواند زمان زیادی را برای پروژه های ساختمانی بخرد. مهم ترین دلایل به کار گیری بتن اکسپوز در ساخت و ساز

بتن اکسپوز

از آنجا که بتن پیش ساخته بسیار قابل تنظیم است، این گزینه ایده آل برای انواع پروژه های بزرگ و کوچک است، از جمله:

  • پایه های تیر و چراغ
  • ستون ها و سقف
  • سازه های پارکینگ
  • حوضچه فواره های پارک
  • دیوار
  • ساخت و ساز ساختمان

اجرای بتن اکسپوز در محل به چه معناست؟

بتن اکسپوز در محل، که به عنوان بتن اجرایی شناخته می شود، در موقعیت نهایی بتن ریخته و ساخته می شود.

در موارد خاص، این نوع اجرای بتن اکسپوز مناسب است. به عنوان  مثال، حمل و جابجایی برخی از پی ها و سایر المان های مرتبط با بتن اکسپوز بین محل ساخت دشوار است. در این حالت اجرای در محل بتن اکسپوز اولویت پیدا می کند. همچنین در پروژه های کوچکتر تهیه قالب های بتن اکسپوز به صرفه نیست. در این موارد بتن اجرایی اولویت پیدا می کند. اما به طور کلی، بتن پیش ساخته بهترین انتخاب برای پی ریزی ساختمان، یکپارچه سازی سازه و ابعاد می باشد. نمایان کردن سنگدانه های بتن اکسپوز چگونه صورت می گیرد؟

مزایای بتن پیش ساخته

در ادامه مطلب به تفسیر دلایل برتری بتن اکسپوز پیش ساخته بر بتن اجرایی خواهیم پرداخت. بتن اکسپوز پیش ساخته تقریباً در همه موارد کارآمدتر، بادوام تر و با کیفیت تر از بتن اجرا شده در محل است.

بتن اکسپوز آماده

هزینه و خرید به صرفه

از آنجایی که محصولات پیش ساخته بتن اکسپوز حاوی بتن، میلگرد و سایر اجزای مورد نیاز هستند، نیاز به خرید و تهیه این مواد به صورت مجزا برای اجرا در محل نمی باشد. با وجود بتن اکسپوز پیش ساخته نیازی به انجام کار زیادی در محل نیست. این مورد باعث کاهش دردسر و افزایش کارایی می شود. چگونه سقف ساختمان خود را با بتن اکسپوز بسازیم؟

در مدت زمان کمی اجرا می شود

قطعات بتن اکسپوز پیش ساخته هنگام تحویل، آماده استفاده فوری می باشد. در حالیکه مواد لازم برای اجرای بتن در محل خام هستند و باید آنها را ترکیب کرد. از همین رو اجرای در محل و زمان لازم برای تنظیم میلگرد، ریختن بتن و سایر مواد و ترکیب آنها کاهش می یابد. در پروژه‌های بزرگ که مقطعات زیادی از بتن اکسپوز نیاز دارند، مانند جایگاه تاکسی در فرودگاه، گزینه مناسب، استفاده بتن اکسپوز پیش ساخته است. زیرا تنظیم و نصب بتن اکسپوز پیش ساخته، هزینه پروژه را کاهش و سرعت آن را افزایش می دهد. صرفه اقتصادی بتن اکسپوز پیش ساخته را برای پروژه‌های بزرگ مهندسی پیمانکاران ایده‌آل ساخته است. رایج ترین اشتباهات هنگام استفاده از میکروسمنت کدام اند

بتن اکسپوز سنگفرش

استحکام بالاتر بتن اکسپوز پیش ساخته

بتن اکسپوز پیش ساخته اغلب از بتن اجرایی در محل مستحکم تر است. این استحکام نه تنها به دلیل استفاده از میلگرد فولادی، بلکه به دلیل فرایند تهیه کنترل شده آن می باشد. نظارت و کنترل در فرآیند تولید، تضمین کننده دست یابی به المانی با حداکثر مقاومت و دقت می باشد. بتن اکسپوز پیش ساخته را می‌توان پیش از تحویل به پیمانکار پروژه مورد آزمایش قرار داد. علل زوال بتن اکسپوز چه می تواند باشد؟

کنترل کیفیت بالاتر

یکی دیگر از مزایای بتن اکسپوز پیش ساخته قابلیت بالاتر در کنترل کیفیت می باشد. از آنجا که قالبهای بتنی پیش ساخته در خارج از محل تولید می‌شوند، کلیه محصولات پیش از حمل و نقل از نظر ایراد یا نقص بررسی می شوند. در روند کنترل همچنین آسیب های ناشناخته مربوط به دما رطوبت و ابزارهای غیر دقیق را کنترل می‌کند. بتن اکسپوز چه کمکی به پایداری ساختمان می کند؟

جمع بندی

همانطور که در متن بالا خواندیم، بتن اکسپوز به دو روش تولید می شود. برای بکارگیری نوع اجرایی یا آماده و سایر سوالات مرتبط با بتن اکسپوز می توانید با کارشناسان ما در بتونیکا  تماس حاصل نمایید.