بتن اکسپوز یا بتن نما به بتنی گفته می شود که در پوسته ی خارجی ساختمان ها به کار گرفته می شود. این پوشش مدرن به تدریج توانسته طرفداران و علاقه مندان خود را کسب کند و امروزه ساختمان های زیادی را مشاهده می کنیم که برای پوشش نمای آنها از این متریال مدرن و زیبا استفاده شده است.

نمای ساختمانبتن اکسپوز در طول مدت زمان نسبتا کوتاهی که از ابداع آن می گذرد توانسته مسیر پیشرفت فراوانی داشته باشد و به این ترتیب کاربردهای متنوعی را در صنعت ساختمان به دست آورده است.

یکی از اولین کارکردهای این محصول، پوشش دیواره های کناره های سدها، پل ها و زیرگذرها بود، اما به تدریج از این متریال در ساخت تونل ها نیز استفاده شد و سپس وارد صنعت ساختمان گردید.

به دلیل وجود رنگ خاص و سرد در بتن اکسپوز، این محصول به همراه یکنواختی و یکپارچگی موجود در متریال می تواند فضایی مدرن و مینیمال را ایجاد نماید. همین امر باعث شده که طراحان دکوراسیون داخلی نیز به فکر استفاده از این متریال در دیوارها و سایر سازه های درون محیط داخلی منازل و ساختمان ها بیفتند. به عنوان مثال امروزه می بینیم که در بسیاری از خانه های لوکس، دیوارهای ویژه با بتن اکسپوز پوشیده شده است.

مصالح ساختمانیدیوار ویژه در ساختمان ها به دیواری گفته می شود که به دلیل جایگاه ویژه ای که دارد، بیشتر در معرض دید مخاطب قرار گرفته است و زیبایی این دیوار می تواند تاثیر فراوانی بر احساس رضایتی که در مخاطب ایجاد می شود، داشته باشد. اگر دیوار ویژه یک محوطه ی داخلی ساختمان را توسط بتن اکسپوز بپوشانیم، می توانیم با استفاده از متریال های دیگری همچون تابلوها یا آینه ها و یا هر متریال مناسب دیگری که از نظر طراحان دکوراسیون داخلی مناسب تشخیص داده می شود، نمای دیوارهای ویژه را پوشش داده و علاوه بر خنثی نمودن سردی فضا، زیبایی محیط طراحی را بهبود ببخشیم.

در دوره ی مدرن و صنعتی حاضر، متاسفانه در این شرایط بشر با سرعت هر چه تمامتر به سوی استفاده از منابع اولیه و طبیعی موجود رفت تا بتواند با بهره مندی از پیشرفت در علوم و فنون مختلف و استفاده از ماشین های مدرن و پیشرفته، به سمت تولید ابزار و ادوات پیشرفته و ایجاد امکانات و تسهیلات مختلف برای زندگی راحت تر انسان ها حرکت نماید. اما نکته ی بسیار مهمی که در این میان مورد غفلت بود آسیب های جدی و بعضا غیرقابل جبرانی بود که این حرکت سریع می توانست به طبیعت و محیط زیست وارد نماید.

بتن نمااما اکنون و با گذشت زمان طولانی به تدریج انسان ها به اهمیت فراوان محیط زیست پی برده است و دغدغه های بسیاری در مورد تاثیر مخرب فرآورده های تولیدی بر طبیعت را دارد. به همین دلیل در تولید تمامی محصولات لازم است استفاده صحیح از منابع انسانی و رعایت اصول زیست محیطی کاملا مدنظر قرار بگیرد. بتن اکسپوز از جمله متریال هایی است که به دلیل آنکه اجزای تشکیل دهنده آن کاملا از منابعی طبیعی و غیر مصنوعی است، جزو مصالحی محسوب می شود که آسیب بسیار کمتری برای محیط زیست به همراه دارد. به همین دلیل بتن نما دارای استانداردهای لازم برای تولید مصالح ساختمانی در صنعت ساختمان و سازگاری با محیط زیست می باشد.

در نهایت پیشنهاد می کنیم برای بهترین تصمیم گیری و بهینه ترین انتخاب پیش از شروع پروژه های عمرانی خود حتما مشورت با کارشناسان و متخصصان مجرب مجموعه بتنیکا را در دستور کار قرار دهید و سایر مقالات ما در این زمینه شامل ترمیم و بازسازی نمای بتن اکسپوز، آشنایی با کاربردهای دکوراسیونی میکروسمنت و بتن اکسپوز متریالی بی رقیب برای نمای ساختمان  را در حیطه ی دکوراسیون و نماسازی مطالعه بفرمایید.